N° d'article : 62516
Microscope B-1000POL-I, Polarisation (sans Objectifs), trino
Trop cher ?
à court terme
expédié sous 6-10 semaines + durée de transport
Description du produit
B-1000, model 1 for brightfield w.o. objectives
Components:
M-1021B – Main body with manual focus
M-1011 – Trinocular head
M-1002 – PL 10x/24 Eyepieces
M-1042 – Sextuple nosepiece with DIC slot
M-1140 – Standard stage
M-1151 – 1.20 N.A. swing-out condenser
B-1000 Brightfield
OPTIKA B-1000 Series is the result of an extensive modularity combined with the state-of-the-art, exclusive and high performing X-LED8 lighting source (8 W), corresponding to over 100 W halogen bulb. This series features the outstanding brightness and incredible colour reproduction, to be a reliable solution for routine and research applications with up to a field of view of 24 mm.
WHEN ERGONOMY MEETS AN EXTRA STABILITY
State-of-the-art, exclusive and high performing X-LED8 lighting source (8 W), corresponding to over 100 W halogen bulb.
Ergonomy
Light under control
intensity when the objective is changed or the aperture diaphragm is set to a different value.
STATE-OF-THE-ART ILLUMINATION SYSTEM
» Unmatched colour fidelity and brightness of your specimen
» Special technology, able to double the light intensity
» Constant pure-white colour temperature (6.300K)
» Money & energy saving
» Low power consumption, only 8 W
» LED long lifetime (50.000 hours = 20 years at 8 hours/day usage)
(Please choose your objectives from the accessories)
Components:
  • M-1011 – Trinocular head
  • M-1002 – PL 10x/24 Eyepieces
  • M-1140 – Standard stage
Spécifications
Optique
Type de lampe
LED (X-LED8 ; LED 8 W, 6300 K/LED haute efficacité, 3,5 W)